Mám rád golf – Tomáš Krejčí

Mám rád golf.

Hraji ho asi už devět let a hned zkraje jsem měl jasno v tom, že nechci strávit svůj golfový život výhradně na jednom hřišti. Že chci objevovat nová a nová hřiště, zkoušet další a další výzvy v podobě rozličných jamek, či se kochat neopakovatelnými výhledy do krajiny.

Vcelku logicky mě tedy zaujala aktivita pánů Halady, Kryšpína a dalších, kteří vytvořili klub Všudehrálů (www.vsudehralove.cz), sdružující hráče, kteří za golfovými zážitky obrážejí hřiště u nás. Letos před prázdninami jsem měl tu čest se setkat s některými činovníky všudehrálského klubu na jejich neformální základně v jedné pražské hospůdce, kde mě díky šedesátce odehraných hřišť přijali mezi sebe.

Za ty roky, co jezdím po hřištích se setkávám s mnoha přístupy a koncepty resortů. Každý můj výlet je jedinečný, na každém hřišti jsem schopen si vybavit alespoň jednu jamku, která mě zaujala.

Rád jezdím na hřiště, kde je vidět, kolik úsilí a peněz stojí příprava a udržení skvělého stavu odpališť, fairwayí a greenů. Někdy mě ale mrzí, že na těchto business course chybí vlídnost, lidskost. Jako příklad můžu uvést marshalla na pražském Černém Mostě, který v buggyně pronásledoval mého náhodného japonského spoluhráče a „pozitivně motivačními“ výkřiky FASTER, GO FASTER pobízel nebohého Japonce k přejití z klusu div ne do cvalu.

Rád jezdím na příměstské devítky, kde místním odpustíte tu delší trávu na greenu, tu nějaké to vydřené místo na odpališti, tu nějakou tu nahromaděnou vodu, nebo naopak sušinu. Většinou tyto kosmetické nedostatky nahrazuje ochota provozovatelů, neopakovatelná atmosféra setkání místních hráčů (Radíkov říjen 2016 – Jardó, Jardó, podívej, je tu nějaké auto od Liberca), energie a zápal lidí, kteří s omezenými financemi dokážou vykouzlit zázraky.

Moji noví všudehrálští spoluhráči mě během prvního piva s jistou mírou veselí navedli na místo, které znělo částečně jako z nějakého příběhu nebo pohádky – Úholičky. No, a protože jsem po minulém karlovarském víkendu s úmornými teplotami měl chuť na hraní při poněkud normálnějších teplotách, vyzvedl jsem v Praze svého letitého kumpána a společně jsme vyrazili na ono místo.
Vzhledem k tomu, že Prahu dostatečně neznám a většinu cesty jsem marně bojoval s navigací, která se se stejnou úpornosti, s níž jsem se jí pokoušel nahodit, mi tuto snahu vracela opakovaným vypínáním, a tomu, že jsme se potkali se dvěma rafinovaně neznačenými objížďkami, nám půlhodinová cesta zabrala prakticky celou hodinu.

Samozřejmě, jsem si našel stránky Snail golfu, ale i tak jsem celou dobu, kdy jsme se ploužili od auta ke „klubovně“, jsem přemítal, s čím se potkáme, a musím se přiznat, že to, co jsem zažil v následující půlhodině, mi doslova vyrazilo dech.

Chlapík, který se nás ujal, svým zjevem ani chováním nesplýval s prototypem golfového činovníka. S humorem, který je mi blízký, nám Petr Šedina představil svoji vizi založení a provozování klubu, představil nám akce, které se v kubu konají, lehce konverzačně jsme se dotkli letošního sucha a s tím souvisejících těžkostí v otázce chovu dvou místních koz, dostalo se nám pozvání na indické tance a prošli si přednáškou o fungování staré pece.
Jako zlatý hřeb jsme měli možnost nahlédnout do galerie v patře klubovny. Malba koruny stromů na sklo, která se v čase mění, obraz šaška, z něhož jsem byl na větvi já a na který bych se vydržel dívat třeba i hodinu, obrazy sov, fantaskní černobílá fotografie s fragmenty lodě, nebo obraz, který tam nechal jeden z vítězů turnaje, což je mimochodem úžasný nápad, obdarovat turnajového šampiona nějakým uměleckým předmětem.

No prostě, abych to shrnul, nevím, jak můj golfový kumpán, ale já si prošel od prvního údivu, přes pobavení až finálnímu okouzlení geniem loci a osobností Petra Šediny.

Že jsme šli potom hrát golf, vlastně až tak podstatné nebylo, tím méně zahraný výsledek, i když osobně jsem rád, že jsem dvě devítky obešel s jediným míčkem.

Tenhle výlet za golfem, který vlastně až tak o golfu nebyl, rozhodně stál za to.

Díky Petře a hodně zdaru

Tomáš Krejčí

GCCL

26.8.2018

Jakub Pech

Sekretář a předseda STK Golf Snail Klubu Úholičky

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *