Golfista roku

1)  Čas na rozhovor,čas na zimní přestávku po roce úspěchů.Jak a čím trávíš čas v „zimní“pauze?

Já tento rok nepovažuji jako nějaký obrovský úspěch, ale výsledek toho, že jsem hrál poměrně dost a často. Osobně se stále považuji za začátečníka. Když tak člověk chvílí brouzdá serverem ČGF nebo GolfParáda, zjistí, že existuje spousta lidí, kteří mají stejný HCP už v prvním roce hraní nebo jsou ještě úspěšnější, což jsou fakta, která mně drží poměrně dost při zemi. Také to může být důsledkem toho, že jsem se poměrně dost uklidnil a poté co jsem do roku 2018 vstupoval s plánem, že by bylo pěkné, kdyby HCP byl pod 30, což se mi povedlo už na prvním větším turnaji v únoru v Bítozevsi,tak jsem to už pak tak moc neřešil, samozřejmě jsem byl ne úplně spokojený, když jsem zhoršoval několikrát po sobě, ale většinou HCP pak po čase opět klesl a toto se nezastavilo doposud.

Zpátky k zimní pauze, v našich klimatických podmínkách žádná nenastává, sněhu obecně padá málo, a pokud napadne, tak se moc dlouho neudrží, takže v listopadu 2018 jsem odehrál 15 turnajů (více než v dubnu, květnu, září, říjnu), v prosinci 2018 11 av lednu 2019 4, zkrátka nějaká velká zimní pauza se nekoná. Spousta hřišť je otevřena celoročně. Je pravda, že teď hraji méně než v létě a méně než ti ostatní nejvýkonnější golfisti v ČR, hlavně kvůli pracovnímu vytížení, ale prakticky zimu jako pauzu v golfu nevnímám. Dokonce v teď v lednu padla moje myšlenková bariéra, že v mrazu se golf hrát nedá a že se přitom ničí hřiště – tričko s dlouhým rukávem, kvalitní péřovka a nejtlustší merino ponožky a zateplené golf kalhoty to dokáží úplně v pohodě překonat, a to jsme hráli v privátním klubu v Berouně a následující den v Bítozevsi, kde jsem navíc tento rok poprvé snižoval.

2)  Jaké jsou tvé letošní cíle a co jsi v sezoně 2018 dokázal ?

Moje letošní cíle nejsou nijak velké, když půjde snižovat HCP dále, tak proč ne a když ne, tak se svět nezboří, zajímavější pro mne je, abych hrál z mého pohledu rozumný golf – hodně PARů, sem tam nějaké BOGEY, žádné DOUBLE BOGEY a sem tam nějaké to BIRDIE – ideálně 10 PARů a 4 BIRDIE v kole, obecně se ideálně držet pod 90 ranami na 18 jamek, když se ale podíváte na moje výsledky z lednových turnajů, tak zjistíte, že jsem poměrně dost za plánem – hlavně ty DABLÁČE, ale to je golf, navíc ten zimní.

Dále bych si tento rok rád hodně zahrál v zahraničí, vyhrál jsem golfový zájezd do Maďarska v rámci Kámoš Cupu a přitom bych rád odehrál Crystal Golf Tour v Maďarsku, Itálii, Chorvatsku a Rakousku, pokud to půjde časově skloubit a stejnou tour si ještě zahrál v ČR, Německu a Slovensku a ideálně se nějak rozumně umístil, aby to nebyla moc velká ostuda, předběžně plánuji, že budu ideálně 1 týden z každého měsíce sezóny trávit v zahraničí na turnajích.

Také bych rád bez ostudy reprezentovaldomovský klub v lize a udělal si na to dostatek času – tzn. hrát méně ostatních tour.

Dále jsem si říkal, že bych nechtěl hrát moc devítkových tour nebo turnajů a jako reakci na klesající HCP hrál spíše turnaje a tour, které nejsou vypsány jen na netto STB a kde se v jednom žebříčku utkávají začátečníci a nižší HCP na netto STB, protože s tím fakt nejde soupeřit, HCP 54 může při troše štěstí vytvořit na turnaji i třeba 70 netto STB, zatímco já to samé vyrobím horko těžko na 2 nebo 3 turnajích dohromady, když se zadaří.

Jinak můj dlouhodobý plán je zahrát 50 STB v jednom turnaji na 18 jamek zůstává, jen se to s klesajícím HCP stává čím dal tím větší sci-fi a hodně v mlze, myslím, že to půjde fakt těžko, prakticky jde o to, asi zahrát i těžší hřiště pod PAR, což by bylo pěkné, ale reálné to moc nevidím. Ale plány jsou od toho, aby ukazovaly směr, nemusí se nutně splnit na 120%.

K výsledkům sezóny 2018 – už dlouho si říkám, že bych si měl zapisovat, co jsem všechno vyhrál, ale zatím jsem na to čas nenašel a raději si jdu zahrát, než abych si dělal nějaké statistiky, ale co vydoluji z paměti – 1. místo v Golfplan Devítkové tour v období od dubna do července 2018 (jsou dva žebříčky pro první a druhou polovinu sezóny, minulý rok jsem vyhrál druhou polovinu sezóny a zahrál absolutní rekord tour, teď jsem to potvrdil v první polovině roku a tím mám s touto tour zúčtováno), dále 1. místo na Kámoš Cup – velký boj, ale naštěstí ačkoliv jsem hrál opravdu špatně ke konci tour, tak moji nejbližší soupeři hráli ještě hůře, takže i s klesajícím HCP mně neporazili soupeři s HCP 2x a 3x vyšším v žebříčku na netto STB, takže hurá. Dále 1. místo v Terezíně na KRÁLI KOTLINY v HCP kategorii 24,1 – 54- obdobně s klesajícím HCP mi pomohl způsob sestavování žebříčku jako součet Netto a Brutto STB, kdy v průběhu sezóny ubývala tvorba Netto STB a přibývala tvorba Brutto STB, přátelé mně kvůli tomu žertovně říkají „králi“, ale vzhledem k nejhorší HCP kategorii v rámci tour jsem sotva králíček, spíševšak nejúspěšnější z nejhorších. Dále 2x 3. místo na Eggo Cup v kategorii Netto a Brutto a musím to komentovat tak, že jsem hrál opravdu špatně.

Co mi také přijde zajímavé, tak na serveru www.GolfParada.cz jsem skončil na děleném 5. – 7. místě jako Skokan roku 2018, pevně věřím, že se to již v mém golfovém životě opakovat nebude, protože tuto sezónu jsem HCP snížil o 19.5 bodu a všichni okolo už byli jenom velmi schopníHCP 54.Bohužel vlivem opravdu špatné hry v prosinci jsem skončil na 13. místě Golfista roku 2018.

Pak jsem se dobře umístil v řadě jiných turnajů a samozřejmě v rámci těch tour, které jsem vyhrál, jsem byl párkrát 1. nebo 2. nebo 3., ale vůbec to nemám v paměti, co mi ale v paměti uvízlo, tak například, přestože jsem v České Lípě zahrál 47 STB – svůj osobní STB rekord a nejbližší přiblížení k dlouhodobému plánu 50 STB, tak to stačilo jen na 3. místo v HCP kategorii 24,1 – 54, takové to byly STB žně a na stejném turnaji mně potěšil drive na 10. jamce PAR 4 z odpaliště rovnou na green – 340 m, míč jsem poslal do roughu napravo od fairwaye, protože se fairway snižovala směrem dolů a doleva, viděli jsme jak tam míče skáče metry vysoko, tak jsme tím směrem vyrazili hledat a nakonec nějaký míč zůstal uprostřed greenu mezi puttujícím předchozím flightem, za což se jim znovu omlouvám, ani ve snu mně to nenapadlo, ale byl to můj míček, bohužel jsem to přes terenní zlom na greenu dokloval do jamky v PARu, míček vůbec na zlom nereagoval.

3) Proč je golf Snail stále tvůj domovský klub? Jak jsi se octl právě zde?

Snail byl můj první klub, mám to blízko, jde tady v pohodě trénovat a rád bych si za klub zahrál ligu, navíc se mi líbí hlavně zadní část hřiště – jamky 5 a 6 a především jejich výhled na zákrut řeky Vltavy včetně vyhlídky z útesu pod hřištěm, někdy sem zajdu i jen na procházku a výhled i bez holí. Také mně láká přijet si někdy zahrát golf vlakem včetně cesty roklí od nádraží na hřiště a nemám důvod svoje původní rozhodnutí nějak měnit. Docela super je, že Snail skoro nikdo nezná a taky je zajímavé sledovat reakce lidí, kteří se na golfisty dívají svrchu, když jim řeknu cenu za roční neomezenou hru na hřišti, většinou těm bystřejším docvakne, že golf nemusí být jen hra těch nejbohatších snobů. Když ještě přidám cenu svého vybavení, které jsem používal až doposud, pochopí všichni, že golf lze hrát i vyloženě levně.

Do klubu mně přivedl kamarád a v podstatě mně ke klubu přilákala SPG tour. 4) Jde smísit práci a golf jako „lék“? Čím je pro tebe?

Upřímně nevím, jestli považovat golf jako lék, možná vlastně i ano.

Mně to hlavně baví, ten pocit, kdy se vám rána povede – rovně, daleko, ideálně do jamky nebo zastaví ihned na greenu, ideálně s back spinem nebo když zahrajete BIRDIE nebo i PAR, to je něco, proč přijdete brzy znovu.

Moje časy, kdy jsem pracoval opravdu hlava nehlava, do rána, neustále, jsou doufám navždy pryč, přineslo mi to trochu peněz a dost zdravotních problémů, takže možná tím, že teď poměrně dost hraji golf a oproti minulosti pracuji méně, může být golf i lékem, možná i drogou.

Překvapilo mně, jak je golf relativně fyzicky náročný – vzdáleně to může vypadat jako sranda, ale ujít někdy i několikrát denně 10 – 15 km, na některých hřištích i s převýšením 500 m, není úplně legrace a člověk to na konci dne určitě pocítí.

Pro mě velkou výzvou v minulé sezóně bylo nejen to ujít, to zvládne kde kdo, ale ještě přitom udržet golfovou koncentraci, aby člověk hrál konzistentně a rozumně. Hodně jsem změnil způsob životosprávy a z mého pohledu je to daleko důležitější než nejdražší golfové vybavení. Což také znamená, že když člověk na golfem trochu přemýšlí, něco mu to přinese i do běžného života.

5) Jaký pocit máš, když spěcháš k bráně vítězů? Víme,že netrénuješ, hraješ a hraješ. Považuješ trénink a obecnědrivingyzazbytečné?

Z mého pohledu se v golfu nedá nic moc příliš uspěchat a je to i další důvod, proč se pořád považuji za začátečníka. Můžete sebevíce chtít, ale golf jde svou vlastní cestou a svým vlastním tempem. Hrál jsem hodně, sem tam vyhrál nebo se dobře umístil, ale moje hra pořád není konzistentní – 16 až 47 STB je pořád obrovský rozptyl a doufám, že právě konzistence přijde s roky pravidelné hry a nebude to taková houpačka.

Je pravda, že jsem tento rok hodně hrál, vzniklo to vlastně náhodou, vstoupil jsem do nějaké tour, hned na začátku jsem dobře zahrál, výborně se umístil a už jsem byl ve vleku té dané tour, že jsem neměl to srdce své dobré umístění pustit ostatním a tak jsem hrál dál. Negativem bylo, že jsem vlastně neměl čas na trénink, jít na driving nebo jít trénovat s trenérem, ráno před turnajem jsem se raději více vyspal a připravil si dostatek kvalitního jídla a pití a v minulé sezóně mi to přineslo více než právě trénování, ale za sebe to nevnímám jako v pořádku a další vývoj si již bez trenéra, výživového poradce, drivingu a golfových simulátorů dokážu jen obtížně představit, tedy pokud se budu chtít dále vyvíjet.

Tuto sezónu chci určitě více trénovat, už jen proto, abych si nastavil správně svoje vybavení nebo si vybral nové. Také bych se rád vrátil k svému původnímu pravidlu nehrát důležitý turnaj na hřišti a být tam poprvé, ideálně si dané hřiště zahrát 2x nebo 3x před turnajem a připravit se.

6) Jaký podle tvého mají potenciál malá příměstská hřiště? Jsou snad zbytečnou alternací „velkých rezortů“?Jsou odsouzená k blízkému zániku?

Z mého pohledu každá služba má svého zákazníka, z pohledu jakéhokoliv hřiště je hlavně na majiteli nebo provozovateli, aby si definovali, kdo je vlastně jejich zákazník a cíleně za ním šli a pokud jich nenajdou dost a už do hřiště investovali, tak nezbývá, než si svého zákazníka vytvořit nebo vychovat a je u toho třeba být sakra kreativní. Základem mi například přijde, že většina lidí z okruhu 20 – 30 km budou vědět, že něco takového ve svém okolí vůbec mají.

Obecně mi přijde nebezpečný trend posledních let, kdy se přírůstek golfistů nejenže zastavil, ale ještě začal z roku na rok nepřetržitě klesat.

Super mi přijde, že některé resorty svážejí děti z okolních škol na hřiště autobusy a pořádají na nich pravidelné golfové kurzy po celý školní rok.

7) Jak tě zajímá a jakou část ve tvém životě zaujímá kultura? Divadlo, hudba, koncerty, výstavy, architektura? Je tvé rozhodování vždy jen racionální? Řídíš se emocemi? Jsi empatický?

Hudbu poslouchám celý den, architektura mně hodně zajímá a baví, cokoliv dalšího budu budovat, už vždy jen s architekty a odborníky. Koncerty mi většinou moc nepřinášejí, ale sem tam na ně zajdu, ale asi bych nejel přes půl Evropy a zaplatil tisíce kvůli zážitku na koncertě. Divadlo a výstavy, když jsou dobré, jsou zajímavé zastavení v každodenním pracovním a sportovním shonu.

Obecně si myslím, že čistě racionální rozhodování bez emocí neexistuje, většina našich každodenních rozhodování je mix obojího někdy i spousty dalších pohnutek, nejinak tomu je i u mě.

Já se v profesním životě pohybuji v obchodě a jeho hlavním motorem je nákupní rozhodování lidí okolo mě, především klientů, kdybych alespoň zhruba netušil, jak člověk přede mnou přemýšlí a co mu zrovna v dané chvíli běží hlavou, nemohl bych v této oblasti dlouhodobě úspěšně působit.

8) Přijmeš uvolňující se funkci sekretáře klubu Snail? Máš představu o tom, co nového ti čestná funkce přinese? Co ty přineseš klubu, čím dokážeš přispívat a pomáhat?

Cokoliv, co se týká golfu mne velmi zajímá, pokud budu moci golfu a klubu něčím přispět, udělám to velmi rád.

Upřímně nemám úplně přesně představu, co vlastně bude mým úkolem, předpokládám, že se hodně dozvím od svého předchůdce a také od ostatních představitelů klubu. Tuším, že někdo musí pořádat klubové turnaje, zapisovat výsledky, postarat se organizačně o účast v lize, to jsou moje hrubé představy o pracovní náplni.

Za mně kromě výše uvedeného bych rád, aby klub byl vidět v Tee Time aplikaci, to je jedna z prvních záležitostí, na kterou bych se rád podíval, přijde mi, že to může jedna ze základních prezentací klubu v golfovém on-line světě. Aktuálně, když si golfista bude chtít zahrát turnaj na našem hřišti, vůbec ho v aplikaci nenajde, nespočítá si STB za tréninkovou hru, nepodívá se na výpočet hracího HCP a statistiku hřiště, nejsme v seznamu golfových hřišť, to vše se týká mobilní aplikace Tee Time, tuším, že to nějak jde na stránkách ČGF, ale kdo to dnes používá, navíc v mobilu.

Dosud jsem zařídil mapování hřiště v satelitních mapách ve vysokém rozlišení v aplikaci Mobitee and PIQ dostupná v App Store pro iPhone a věřím, že to funguje obdobně i pro ostatní smartphony, takže každý nově příchozí si může v této aplikaci pustit přehled hřiště, při hře mu to ukáže vzdálenost na vlajku s pomocí GPS, je možné si zde zaznamenávat výsledky a statistiky hry, spočítat si STB za hru. Ti, kdo si případně dokoupí další vybavení, získají i statistiky za každou hůl v bagu a charakteristiky jeho švihu, což mu bude fungovat jak na hřišti, tak na driving range. Kromě toho, že se jedná o užitečného průvodce po hřišti, tak je to další malé zviditelnění klubu v v golfovém on-line světě a to vše pro všechny naprosto zdarma. Navíc to klubu může přinést úspory za score cards a orientační tabule na hřišti.

To samé jsem zařídil i v aplikaci HOLE19.

Jinak velký potenciál hřiště vidím při pořádání dalších turnajů, např. nyní v zimě se v lednu a únoru konají v celé České republice prakticky turnaje jen na 2 či 3 hřištích a právě v čase okolo konce sezóny a počátku další může být pro spoustu lidí zajímavé přijít si zahrát právě na Snail a právě turnaje. Za sebe vím, že v České republice jsou desítky lidí, kteří přijedou prakticky kamkoliv, aby mohli hrát turnaj a nabíhali jim STB do žebříčků nebo aby mohli snižovat. Jakmile bude hřiště v mobilní aplikaci Tee Time, budou se turnaje na Snailu automaticky nabízet všem hráčům v celé České republice a věřím, že řadu golfistů můžeme přilákat a když nic jiného, tak dát všem ostatním v golfovém on-line světě na vědomí, že existujeme.

To samé pak platí v hlavní golfové sezóně, avšak zacílené především na hráče s vyššími HCP, kvůli snižování a další prezentaci klubu a hřiště.

9) Ztratil jsi někdy „ klobouk“ve křoví? Kolik míčků si ztratil? Kolik jsi našel ptačích hnízd a klidu při hře? Kolik přátel? Dokážeš hrát sám,sám,sám?Jsi  šťastný muž?

Za tu krátkou dobu, co hraji golf jsem ztratil řádově stovky možná tisíce míčů, jeden čas to byl jeden z hlavních výdajů za golf kromě nafty. V minulé sezóně jsem už začal hrát turnaje novými míči, protože sem tam už dokáži ztrácet méně, ale pokud člověk zahraje 16 STB na turnaji, tak to obvykle pár míčů taky stojí. Zajímavé mi přišlo, že v poslední době jsem některé míče zlikvidoval – popraskali nebo se jinak poškodili a nešlo s nimi hrát, to mi přijde jako lepší vývoj místo ztrácení.

Golf kolikrát nemusí být nějak extra uklidňující zvláště v přelidněných a významných resortech, v tomto smyslu má Snail hodně co nabídnout, protože většinu času se zde hráč spíše bojí o samotě.

Čeho si na golfu opravdu vážím, že mi do života přinesl opravdu hodně přátel, v tomto mi golf přijde jako opravdu unikátní sport.

Nemám problém hrát sám, pro mě je to často i příjemnější, hřiště lze oběhnout rychle, můžu si vyzkoušet vše, co mne zajímá, někdy je to lepší než na drivingu, pokud se ty rány obecně daří. Jinak si člověk otevře nedobrovolný driving na nějaké jamce, třeba taková jamka č. 2 Snailu má velký drivingový potenciál, trestné oblasti zleva zprava míče doslova přitahují, svažitý green na kterém nejde zastavit, pro mě často zázrak, když tuto jamku zahraji rozumně.

Já obecně asi nějak extra šťastný nikdy nebudu, vždy když něčeho dosáhnu, hned si vytyčím něco nového. Ale přestože se, ne vždycky musí vše dařit, je pro mne zajímavé nakrátko se ohlédnout a zkontrolovat, jestli aktuální třeba i neuspokojivá situace není náhodou výše nebo dále než před ta pohodová před časem.

Radek Novák

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *