Exotická dovolená, kterou v cestovce nedostanete

Exotická dovolená, kterou v cestovce nedostanete aneb
Srí Lanka jen pro vyvolené

 Letošní listopad jsem potřeboval odpočinout a dospat chybějící propracované noci posledních let. Vzpomněl jsem si na svého kamaráda mnicha na Srí Lance, že mne již v březnu zval, ať za ním přijedu.

Je to místní sinhálský mnich SamithaThero. SamithaThero byl potěšen mým nápadem přijet. S nadšením mi sdělil, že uspořádal sbírku a koupil pro klášter auto. Díky tomu budeme nezávislí a budeme moci jezdit na výlety. Své útočiště na Srí Lance jsem měl u něj v klášteře. Je to v hlavním městě Srí Lanky, Kolombu.

Měl jsem tři přání:

  • První bylo vyspat se. Již od prvních dní bylo mé přání to tam. Život v klášteře je trošku stereotypní. Vstává se v půl 5. Potom se hodinu uklízí, ranní motlitba, odpolední oddech, večerní úkol a večerní motlitba a jde se spát mezi 23 až 24 hodinou. Mezi tím se jí asi osmkrát krát až desetkrát podle příležitosti.
  • Druhé přání bylo zhubnout cca 3 kila. Očekával jsem, že budu jíst jednou denně a hodně meditovat. Bohužel četnost svačin, obědů, třetích a čtvrtých svačin, večeří a druhých večeří okolo 22 hodiny bylo mým kamarádem mnichem bráno jako pohostinnost. Navíc se mi snažil dávat i velké porce. Po pár dnech jsme si vyjasnili, že porce si budu dávat sám, ale za to budu s nimi jíst vždy společně. Takže toto přání bylo také během pár dní to tam.
  • Třetí přání bylo meditovat alespoň pár dní. Hned po mém příjezdu jsme z letiště zajeli do nedalekého budhistického centra zaměřeného na meditace, kde jsou kvalitní učitelé. Bohužel se připravovali na veliký ceremoniál a neměli o víkendu čas. Bohužel šlo spíše o klášter pro místní mnichy, jak jsem pochopil z komunikace. Asi proto jsme se tam už později nevrátili. Raději jsem se ani nepřipomínal, protože jsem pochopil, že to prostě nepůjde.

Dostalo se mi mnohem lepší meditace, než jsem čekal. Pochopil jsem to až po nějakém čase. Ranní brzké vstávání souviselo s úklidem kláštera. Od 5 do 6 hodin se zametalo, připravovaly se květiny a zapalovaly vonné lampy u jednotlivých soch Buddhů. Stejně jako můj kamarád jsem se chopil koštěte a zametal podlahy kláštera i pískové nádvoří. Padající listí a stopy nohou v písku po zdejších návštěvnících se musely zamést do pravidelně se střídajících šikmých jdoucích od jedné strany až k druhé. Ulice před klášterem se zametá také. Je to klasická asfaltová silnice plná listí, spadlých plodů manga, občas igelitových sáčků apod.

Můj kamarád zastává názor, že bychom měli společnosti vracet jakoukoli formou servis, kterého se nám dostává. Z toho důvodu uklízí před klášterem silnici i oba chodníky a navíc občas uklízí i před okolními budovami. Příchod do kláštera byl měl být čistý a ničím nerušící mysl.

Po asi pěti dnech mi na ulici při zametání lidé odpovídali úsměvem. Po týdnu mě místní lidé zdravili a po asi deseti dnech za mnou lidé přicházeli a povídali si se mnou. Před svým odjezdem jsme se seznámili s Rakušankou Susi. Velice milá jogínka, kterou zaujalo mé nadšení pro „meditaci úklidem“. Úklid silnice špinavého desetimiliónového Kolomba dvěma Středoevropany pro mne byla nejzajímavější meditací tohoto desetiletí.

Třeba někoho napadne, že spát 5 hodin denně, zametat od 5 hodin ráno neodpovídá představě jeho exotické dovolené. Ano. Potvrzuji, že návštěva památek a turisticky zajímavých míst pro mne není a ani to pro mne nebyla ta cestovními kancelářemi opěvovaná exotická dovolená.

Pro mne to byl výlet za přáteli a potkávání se spřízněnými dušemi.

Není v mé moci mít mnoho síly na změnu své minulosti, taková síla vlastně není. Nevím kolik změním v budoucnosti, rozhodnu ale o svém konání v čase přítomném, tady a teď. A tak vše, co máme dobrého nám bylo dáno jako protilék. Vlídností se bráníme proti aroganci radostí proti smutku,  smíchem proti zármutku, prací proti zahálce a bídě, která nám přináší netečnost a nezájem.  A všude platí stejné principy existence. Jde přece jen o to neznevažovat anebo neubližovat. Není nikdo z nás zcela zodpovědný za problémy druhých, dejme ale v kontextu vánoc do pořádku naše vlastní a bude to docela stačit.

Krásný  nový rok  2020. Petr März

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *