Renata Kolářová

1/ Našla jsi v období „pod rouškou“ klid a mír?

Pod rouškou jsem hledala bezpečí. A tím, že jsem ušila roušky celé rodině i pár přátelům, jsem byla vnitřně klidná, že dělám, co mohu a musím. Kontakt s blízkými přáteli přes telefon byl pro mne velmi důležitý. A fyzická blízkost ve dvou mne naplňovala alespoň trochu pohodou a „sluncem v duši“. Období, kdy holky na lásku a přátelství více věří? Nemyslím si, že je to jenom obdobím „pod rouškou“. Možná, že jsem si více uvědomovala, že na prvním místě je rodina a mí nejbližší přátelé a samozřejmě zdraví (chráním tebe, chráním sebe..).

2/ Vše, co se dělo, jsi dokázala chápat? Jaká se ti zdála zem a vzduch?

Přijala jsem všechna nutná opatření a ztotožnila se s nimi. Vzduch pod rouškou se mi zdál vydýchaný, ale na zahradě a na kole byl nádherný! Období „pod rouškou“ bylo a ještě stále je otevřené téma. Možná, že byli více lidé k sobě ohleduplnější, všímali si více okolí a snažili se pomáhat. Napadá mně slogan, který byl kdysi při vstupu na koupaliště u Maxmiliánky v Tichém údolí: Slunce, vzduch, voda – zdraví vám dodá! Proto v době nejpřísnější karantény mnoho lidí chodilo do blízkého okolí Roztok, mnozí teprve pěšky poznávali své okolí.

3/ Váhala jsi dlouho přijmout pozvání do fotografické soutěže vyhlášené „Galerií Snail“?

Neváhala. Fotím ráda, pozvání do soutěže jsem přijala. Chtěla jsem zachytit tuto dobu, a tak jsem si jednoho rána, cestou do práce, trochu hrála na „fotoreportérku“.      

4/ Netradiční a anonymní hodnocení návštěvníky ti vyneslo první místo, jsi překvapená?

Mám radost, protože fotím pro radost. Také pro zamyšlení a pro sdílení mých pocitů.

5/ Chodíš dlouho po krásných cestách focení? Kam chceš dojít?

Pro mně není důležitý cíl, ale průběh. Prožít každou chvilku a to, co se mi líbí, zachytit na fotografii, abych to mohla sdílet. Fotografování je jedním z mých koníčků již z útlého mládí. A je také jedním ze způsobů odreagování od každodenního shonu a pracovních povinností. A jakmile je to možné, ráda cestuji. A na cestách mám v batůžku přibalen foťák nebo alespoň mobil. Tak vzniká mnoho „cestovatelských fotografií“.

6/ Vítězná fotografie je ze Senovážného náměstí, navštívil jsem toto místo. Jaký je tvůj vztah k centru Prahy?

V centru Prahy roky pracuji. A po práci se občas procházím historickými místy, která mám ráda a případně posedím na dobré vínko v příjemných vinárničkách. Ale o víkendu ráda zůstávám ve svém rodném městě, na naší zahradě nebo se procházím v nedaleké přírodě.

7/ Kolikrát jsi už vystavovala své fotografie a kde? Dovedeš namíchat radost s nápadem, pomáhá ti někdo s něčím?

Absolvovala jsem kurzy krajinářské fotografie Andreje Macenauera v Kašperských Horách na Šumavě. Zde vznikla i první vystavovaná fotografie v Galerii FotoŠkoda v roce 2013. O dva roky později jsem měla výstavu „Příroda mýma očima“ ve vstupních prostorách Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na Senovážném náměstí. V roce 2016 jsem vystavovala na faře Husova sboru v Roztokách fotografie na téma zimní scenérie. Letos v březnu jsem měla opět výstavu fotografií v SÚJB, bohužel z důvodu nouzového stavu a přijatých opatření byla přístupná veřejnosti pouze týden. Mám kolem sebe bezva lidi, mé nejbližší přátele, kteří mně pomohli s výběrem fotografií, nafocením mé profilové fotografie i grafickým zpracováním plakátu a pozvánek.

8/ Kdy se zastavíš v galerii pro svou první cenu?

Zastavím se, jak to dovolí čas, ráda spojím příjemné s užitečným, protože je třeba také trénovat golfovou hru.

9/ Krásné první místo, mezi konkurencí profesionální fotografky Hany Kořánové na třetím místě a vynikajícího fotografa Vratislava Židlického na druhém místě, tě těší?

Těší mne, že fotografie zaujala. Důležité je, když ostatní vidí to, co jsem viděla já. Pořadí není vůbec důležité.

Na otázky pro Golf Snail Úholičky, připravené Petrem Šedinou, odpovídala

Renáta Kolářová                                                                                           22. 6. 2020

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *