Greenkeeper

Poprosil jsem o článek, dát  vědět o mužích co malují sekačkami golfové obrazy. Těší mě přátelství s p.Tomášem Kuželou. Moc si ho vážím.

Greenkeeper je na tom lépe než pekař……..

Nový obrázek

ale pouze se vstáváním. Pátá, šestá ráno to však jistí. Golfisté totiž brzo ráno připravené hřiště považují za samozřejmost. V Hodkovičkách se v letní sezóně otevírá hřiště již na sedmou hodinu. Hráči brzy ráno utíkají před poledním vedrem nebo si chtějí zahrát ještě před prací. To již musí být posekané nebo skoulené greeny, posekaná a dosetá odpaliště, posekané nebo setřené dráhy, greeny převrtané na správnou pin pozici,…..

Stejně zůstává stále dost práce na celý pracovní den, ale nejlépe méně na očích zákazníků. I při veškeré snaze však dochází ke střetu golfistů a zaměstnanců. Hráči vyžadují pro svoji hru naprostý klid a přitom dokonalé hřiště. To je jeden ze zázraků, na kterém greenkeeper neustále pracuje.

Hřiště je živý organizmus reagující na jakýkoliv podnět zvenčí. Jestli už je to změna počasí, nápor nemocí a škůdců, či nápor samotných golfistů. V plné sezóně je nutné přemístit herní jamky i dvakrát za den, jinak se tráva kolem nich sešlape a regenerace pak trvá i čtrnáct dní. Vše souvisí se vším. Sledování počasí je důležitou prací při údržbě hřiště. Deštivé počasí omezí plánované zásahy na hřišti, omezí pohyb vozíků, přináší riziko výskytu nemocí. Na druhou stranu déšť je lepší než závlaha, rychle rozpustí hnojivo, je čas na údržbu velkého strojového parku. Plně vybavené hřiště disponuje samostatnými sekačkami na každý druh trávníku na hřišti. To je minimálně šest druhů různé výšky sekání. Od 4 mm na greenech až po 80 mm v rafech. Nákup, provoz a údržba strojového parku je nejnákladnější položkou na hřišti.

Provoz v areálu končí v sezóně až po 22 hod, pak sesbírání míčů z drivingu a vypnutí světel na cvičných plochách. Vlastně provoz nekončí nikdy…v noci areál přebírá ostraha a koloběh běží 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Se služebním telefonem za pasem nebo u postele je to pro greenkeepra nekonečný koloběh,  který ale miluje, jinak by tuhle náročnou práci asi nemohl vykonávat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *