Golfistovy nohy

Moje nohy v hlavní roli

 aneb příběh našeho pacienta-golfisty

Ano, přiznávám. Bolí mě nohy. Ale až po 9té jamce! Dříve ne! „Ale jak můžou někoho při takové fajn procházce, občas zpestřené nějakým podařeným odpalem, bolet nohy!?“ střílím hned jako první ránu na svého ortopeda.

hřiště I

Každý jsme prostě originál a tak podle ortopeda je lepší další nerovnováhy řešit individuální vložkou do boty. Naprosto nejzřetelněji chybu na vlastním chodidle uvidíte při speciálním pedobarografickém vyšetření nebo dokonce při analýze videozáznamu běhu. „Osm z deseti mých pacientů, kteří stojí na pedobarografické desce, mají poruchu nožní klenby. Pokud to včas zkorigujeme dobrou stélkou a botou, chůze  pro ně dostane úplně jiný rozměr,“ vysvětluje mi ortoped z dejvického ORP Centra MUDr. František Picek. Pokud si ještě necháte natočit a zhodnotit záznam běhu na páse, lehce se pak dopátráte, proč vás třeba po pár kilometrech začne bolet holeň, lýtko a že máte například zkrácené hamstringy a začnete s tím něco dělat.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trochu jiný trenažér

Rozhodl jsem se to nazývat spíše detektor lži a pravdy o mých nohou. Stačilo jen zout boty a ponožky a chvíli se procházet nebo si jen tak popoběhnout. Nic náročného, to asi zvládnu. Pak ale cvakla klapka a rozsvítila se kamera. Jedem! Kouzlo celé akce totiž spočívá v tom, že se procházíte po páse a vaše pohyby pečlivě snímá videokamera. Přesně takto se totiž „nafilmuje“ několik dílů seriálu o vašem pohybovém aparátu při dynamické zátěži. Nutno dodat, že jsem si nejdříve musel trochu rozcvičit a zahřát svalstvo, stud opadl a já začal chodit a běhat, jak nejlépe jsem uměl. Vyšetření se provádí nejdříve naboso, pak v obuvi a případně v obuvi s vložkou, tedy s  korekcí postavení nohou individuálně zhotovenými stélkami. Stále se cítím dobře, jen se nemohu zbavit dojmu, že mě prostě někdo důkladně sleduje a monitoruje mé výstavní nohy. Videozáznamy provádí profesionálně vyškolený fyzioterapeut a s využitím zkušeností a speciálního softwarového vybavení je následně analyzuje. Přišla obávaná chvíle analýzy a vyřčení ortelu. Sám sebe jsem pak viděl na monitoru, kdy jsem si vzpomněl na videa z dovolené a měl jsem při jejich sledování vždy pocit, že toho chlapa snad ani neznám. Mé představy o naprosté dokonalosti se rozplynuly jako opar. Jak je možné, že mám nesouměrné nohy? Proč se ta pravá tak příšerně stáčí dovnitř? Fyzioterapeut skrze počítač rýsuje úsečky vedoucí od paty ke kolenu, od kolena ke kotníku a pokyvuje si.  Při analýze se záznam pouští zpomaleně, protože jedině tak lze velice spolehlivě odhalit a definovat poruchy pohybových stereotypů. „Právě ty velice ovlivňují držení těla, popřípadě způsobují bolesti v různých částech těla, jako např. bolesti kotníků, kolen či zad,“ vysvětluje fyzioterapeut ORP CENTRA  Mgr. Vítek Palacký.videoanalyza

Pro koho je analýza vhodná?

Laicky řečeno pro všechny, protože po zemi chodí jen velmi málo šťastlivců, jejichž svalový a kloubní aparát je souměrný a bez chybičky. Vyšetření je velmi vhodné zejména pro ty, kteří trpí bolestmi nosných kloubů – kotníků, kolen, kyčlí nebo zad při pohybových aktivitách.

Analýza je u konce a můj rozsudek zní: zborcená klenba na pravé noze, asymetrická pánev. Nitky se sbíhají a já jsem konečně našel viníka mých bolavých kolen a zad. Od zítřka jim dám co proto! Začínám se o sebe starat!

A teď na desku!

Co do velikosti a pohyblivosti přístroje, je chvíle strávená pro změnu s tensometrickou deskou docela v pohodě. Přesto i zdánlivě neškodná černá placka na zemi dokáže nemilosrdně odhalit pravdu o mých špatných pohybových návycích a chybičkách při postavení nohou. Vyšetření a následnou analýu pomocí zmiňované desky, nazývanou často jako počítačovou pedobarografii, vyhledávají hlavně ti, kteří trpí bolestmi plosky nohy, nosných kloubů a dopřávají svým nohám příliš velkou zátěž. Metoda spočívá ve sledování bodových tlaků  na ploše chodidla a tak stojím a celým svým tělem se soustředím. Po chvíli mě fyzioterapeut vyzývá, že bylo dobré zapomenout na polohu solného sloupu a zkusit také něco jiného. A tak pomalu přešlapuji, přenáším váhu a vykračuji. Nemohu potlačit pocit, že připomínám tančícího medvěda. A už je to tu znovu – pravda o mých nohou vítězí. „Chybné postavení nohou může způsobovat některé obtíže jako např. bolesti hlavy, krku, páteře a může být i příčinou bolestí kolenních a kyčelních kloubů,“ vysvětluje fyzioterapeut a tváří se docela vážně. K mým předešlým předsevzetím připisuji další – koupím si vložky Formthotics. A začnu cvičit!

Boty, i ty golfové, jsou vyráběny sériově, a proto jsou vyrobeny na průměrný tvar nohy, ale každá noha je jedinečná, tak jako je každý člověk jedinečný. Formthotics se zhotovují na míru Vaší nohy, přímo do Vašich bot v několika minutách. Využívají se nejen pro korekci statických vad nohou, ale v rámci komplexní péče o celý pohybový aparát i ke korekci osových zatížení nosných kloubů a páteře.

tensometrie

Proč je dobré vyzkoušet digitální záznam a pedobarografii?

 Zjistíte odkud plynou vaše obtíže a můžete začít úspěšně bojovat proti bolesti

 1. S odborníkem přehodnotíte a zkonzultujete všechny vaše dosavadní potíže a špatné pohybové návyky
 2. Zjistíte, že pokud vyrazíte na sport s kvalitními vložkami do bot, končetiny vás tolik bolet nebudou
 3. Vyšetření se využívá k posouzení indikace vhodných moderních operačních výkonů
 4. Výsledky analýzy mohou být i podkladem pro sestavení individuálních programů cvičení se sportovním fyzioterapeutem

Proč je dobré dát do golfových bot Formthotics?

 1. Korigují statické vady nohou
 2. Korigují osové zatížení nosných kloubů a páteře
 3. Zvyšují prokrvení plosek, kotníků a lýtkových svalů
 4. Odlehčují nosné klouby a páteř při chůzi na tvrdém městském terénu atd.
 5. Komplexně pečují o celý pohybový aparát

Autor: MUDr. František Picek, Marcela Picková – členové golfového klubu Snail

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

 1. Irena Ahneova napsal:

  Tak ja si ty vlozky do boticek asi poridim …..
  Dekujiiii 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *